Fiti bineveniti pe aceasta pagina! - Dumnezeu sa va binecuvanteze! "Casa mea se va numi o casa de rugaciune pentru toate popoarele." Isaia 56.7

"Cu adevarat Domnul este in locul acesta, si eu nu am stiut" Geneza 28..16
BisMaranata
Biserica Maranata

Istoric

Biserica a inceput cu un grup restrans de oameni, dar care au crezut in puterea Duhului Sfant. In anul 1974 miscarea Apostolica din Arad se adunau prin case ale fratilor, veneau credinciosi din toate partile tarii intrucat Domnul lucra cu semne si minuni ca pe timpul Apostolilor, s-au facut multe vindecari. La numarul credinciosilor s-au adaugat foarte multi prieteni care l-au primit pe domnul Iisus in viata lor. Fratietatea a hotarat sa se construiasca o biserica dar nu era posibil intrucat prigoanele erau foarte mari din partea autoritatilor comuniste. Biserica era unita in post si rugaciuni si cu ajutorul Domnului s-a putut cumpara o casa aproape de centrul Aradului pe str. Capitan Ignat nr. 68 care s-a amenajat ca Sala de rugaciune. Pe data de 26 Decembrie 1976 a fost dechiderea Bisericii si la ora actuala functioneaza Biserica. Inmultirea membrilor a facut necesare extinderi ale cladirii fara aprobari. In 30 mai 1983 biserica a fost inchisa si fratii amendati si dusi la militie. D-zeu a adus libertatea in Romania in 1989 si nu am mai avut probleme, biserica s-a inmultit foarte mult, localul s-a extins. Biserica numara peste 200 membrii nesocotind membrii care ne reprezinta in diaspora plus 70 apartinatori. Biserica este pastorita de la inceput de fratele Ples Costel care a fost ordinat in anul 1979 ales de catre biserica. Biserica “MARANATA” este amplasata langa Piata Obor, o constructie care nu atrage privirile printr-un stil arhitectonic deosebit, dar se prezinta ca o “piatra vie” de mantuire a celor ce-l cauta pe Dumnezeu.

1 corinteni 16:22(s)
“Domnul nostru vine”